نوزدهمین دوره قانونگذارى در مجلس شورای ملی، در تاریخ 10 خرداد ماه 1335 خورشیدى مطابق با 20 شوال 1375 افتتاح شد. در این دوره بود كه دوره اجلاسیه‌‌ی مجلس از دو سال به چهار سال تغییر یافت و تعداد نمایندگان از 136 تن به 200 نفر افزایش پیدا كردند. دوره مزبور پس از چهار سال، در تاریخ 19 خرداد ماه 1339 (14 ذیحجه 1379) به پایان رسید.

حدوداً 5۳ سال قبل، و در همین دوره‌ی مجلس، در جلسه‌ی 298 آن، زمانی که عبدالله دشتی ، نماینده‌ی بوشهر در مجلس شورای ملّی بوده است، بحث کمبود آب دیلم و گناوه و بوشهر در مجلس مطرح می‌شود. آنچه می‌خوانید، بیانات جناب دشتی است در خصوص این مسئله. البته این بیانات، در پی تلگراف‌های متعددی بوده است که درباره‌ی همین مسئله برای ایشان از شهرهای فوق ارسال شده است:

. و این جا راجع به‌ آب بوشهر خیلى صحبت شده إست به‌نظر بنده دیگر جنبه شوخى و تفریح كم‌كم پیدا مى‌كند اما عرض كنم تنها بوشهر نیست، بندر گناوه و بندر دیلم هم هست. اعلیحضرتِ همایونى دو جا را حضوراً امر فرمودند كه‏ باید براى گناوه و دیلم آب بیاورند. بنده این را به رئیس آبیارى عرض كردم و خود جناب آقاى نخست‌وزیر هم بودند. اما بنده مأمورم كه بگویم گناوه آب ندارد. بندرى إست كه بعد از این، یك بوشهر بزرگى خواهد شد، و خود جزیره خارك، یكى دو سال دیگر در ردیف آبادان مى‌شود. گناوه یك شهر عظیمى مى‌شود. گنجایش هم دارد. عملیات عجیبى هم در آنجا می‌شود. یعنى تقسیم املاك و واگذارى املاك به مردم خیلى توسعه پیدا می‌كند. بنابراین آب لازم دارد. بندر دى‌لُم یكى از بنادر قدیمى ایران است. ببخشید شما دیلم مى‌گوئید ولى چون در محل مى‌گویند دى‌لُم، بنده زبان محل را به عرض رساندم. فرمودند كه آب باید براى اینجا بیاورند از رودخانه زهره مى‌توانند بیاورند. حالا خودتان مطالعه بكنید و مطالعه هم شده إست.».‏

(مشروح مذاكرات مجلس ملى،    دوره‏19،  جلسه‌ی  298)   

انتخابات دوره 24 مجلس شوراى ملى، یا انتخابات رستاخیزى، آخرین انتخابات دوران حكومت پهلوى بود كه در تاریخ 17 شهریور 1354 برابر با 2 رمضان 1395 افتتاح شد. در این دوره مجلس بخاطر فضاى انقلابى كه در كشور بوجود آمده بود پنج نخست وزیر در طى چهار سال روى كار آمدند كه هیچ یك از آنها موفق به ادامه كار نشدند.

عمر مجلس بیست و چهارم نیز در 21 بهمن 1357 به پایان رسید.

بیانات زیر از آن دکتر حسین طیب است،نماینده بوشهر که حدوداً 35 سال قبل بنا به وظیفه نمایندگی، از بندردیلم بازدید کرده است. ظاهراً بعد از گذشت حدود 1۷ سال!! از بیانات عبدالله دشتی در مجلس نوزدهم، مشکل آب در دیلم همچنان به قوت خود باقی بوده است:

.منطقه دیگرى كه مورد بازدید قرار گرفت منطقه‌ی دیلم بود در این منطقه یك راه هست كه سالها است ساختمان آن راكد مانده و در فصل تابستان به هر ترتیب كه هست و با هر مشكلى كه می‌تواند وجود داشته باشد انسان از كوره‌راه‌ها مى تواند خودش را به بندر دیلم برساند ولى در فصل زمستان این‌ راه به‌كلى مسدود است و قابل استفاده نیست یادآورى می‌كنم كه این راه قسمتى مربوط است به پل بویرات كه باید تكمیل بشود و هرچه زودتر مورد استفاده‌ی اهالى قرار بگیرد. بالاخره به‌هر طریق كه بود از راههاى فرعى روستائى دیگر، به بندر دیلم رسیدیم و به‌یاد آوردیم كه مردم در تابستان بیشترین فریاد و شكایتشان و اصلى‌ترین مسئله‌شان آب بود ولى من انتظار نداشتم كه در فصل زمستان هم بیشترین و مهمترین مسئله مورد بحث مردم بندر دیلمـ در حالی‌كه نزولات آسمانى باریده است ـ باز هم مسئله‌ی آب باشد اما به‌قرارى كه مشاهده كردیم باز هم در فصل زمستان و در موسم بارندگى بیشترین مسئله‌ی مردمبندر دیلم مسئله آب بود زیرا طرح تأمین آب بندر دیلم طورى بى‌اساس و پایه است كه به‌محض اینكه اندك بارانى می‌آید و در رودخانه زهره جارى می‌شود بكلى، بكلى، دستگاه آبرسانى را عاطل و باطل و تعطیل می‌سازد و من روزى كه رفتم مردم گفتند 20 روز است كه آب نداریم و از آب‌هاى آلوده‌ی راكد كه در بركه‌هاى عادى، روى زمین جمع شده بود آبشان را تأمین می‌كردند و این مسئله قابل پذیرش براى مردم امروز ایران و اهالى بندر دیلم نبود و براى آنها تعجب‌آور بود كه می‌بایستى در عصر رستاخیز با یك چنین منظره‌هاى غیر قابل پذیرش روبرو باشند. انجمن شهر با نهایت علاقمندى در برابر خواست‌هاى مردم آنجا احساس مسئولیت می‌نماید. در گفت و شنودى كه در محل حزب به‌عمل آمده بود رئیس انجمن و اعضاى انجمن با دلسوزى صادقانه می‌گفتند كه اگر انجمن شهر براى ده سال آینده هیچ عملى انجام ندهد و شهردارى كلاً تعطیل باشد و ما فقط بتوانیم تنها آب بندر دیلم را تأمین كنیم می‌توانیم در برابر مردم روسفید باشیم. رئیس سازمان ن می‌گفت با كمال تأسف میرویم در خانه‌ها كه مردم را تشویق كنیم براى باسواد‌شدن، می‌گویند این حرفها چیست كه می‌زنید؟! ما صبح تا حالا رفتیم از جاى دورى آب بیاوریم یك حلب 15 لیترى آب راكدى كه از توى بیابان‌ها جمع می‌كنند، ده ریال بدست مردم می‌رسد، دیگر كجا وقت اضافى داریم؟!  یك برنامه و طرحى است براى تأمین آب بندر دیلم كه در خواست می‌كنم جناب دكتر شادمان با آن علاقمندى و دقتى كه دارند به این مسئله توجه كنند و انشاء‌الله با پیشنهادى كه صورت می‌گیرد بتوانیم در آنجا یادگار بسیار خوب و ارزنده‌اى باقى بگذاریم. قیمت برآورد‌شده طرح آب‌رسانى بندر‌دیلم، یازده و نیم میلیون تومان می‌شود كه قسمت عمده‌اى از آن را مردم بندر دیلمحاضرند تأمین كنند از طریق حق اشتراك و لوله كشى داخلى، 5 میلیون تومان می‌بایستى از صندوق مشترك شهرداری‌ها و سه میلیون از محل طرح خاص ناحیه‌اى به این طرح كمك شود كه البته چون بنیه‌ی مالى بندر دیلم ضعیف و ناتوان هست و بازپرداخت این 5 میلیون تومان مشكل بنظر می‌رسد، می‌توان ترتیبى اتخاذ كرد و كمك بلاعوض شهردارى بندر دیلم را از طریق وزارت كشور افزایش داد تا بتوان باین مطلب جامه‌ی عمل پوشاند اما مسئله‌ی دیگرى كه وجود داشت مخصوصاً با توجه به فرمان 16 آبان ماه شاهنشاه، می‌توان كار مثبت خوبى را پیگیرى كرد و آنكه طرح دیگرى وجود دارد براى تأمین آب بندردیلم از محل اعتبارات وزارت مسكن و شهرسازى، كه طرحى است ناكامل و نارسا و جواب‌گوى تأمین احتیاجات آب‌رسانى بندر دیلم را بطور كاملى نمی‌نماید. من فكر می‌كنم و مردم پیشنهاد می‌كنند كه اگر این دو طرح درهم ادغام شود، چون هردو طرح مربوط است به اعتبارات مملكتى، در مدت كوتاهى به این مسئله می‌توان جامه‌ی عمل پوشاند. در این زمینه من خلاصه‌ی مشاهداتم را با جناب استاندار استان در میان گذاشتم. ایشان كه علاقمند براى پیشرفت این كار هستند عملى‌بودن این مسئله را مورد تأیید قرار دادند. بنابراین از جناب آقاى دكتر شادمان در خواست دارم كه نسبت به ادغام این دو طرح در فاصله‌ی زمان كوتاه، به‌طوری‌كه مردم بندر دیلم این قدم مثبت را بهره‌بردارى كنند. از بذل مساعدت و علاقمندى دریغ نفرمایند و من سپاس دارم از وقتى كه به من داده شد و توجهى كه به مطالب من فرمودید و امید است كه این مملكت با آن آینده‌اى كه شاهنشاه ترسیم فرموده‌اند با اتكا به نیروى ذاتى و گوهر وجودى كه در فرد فرد افراد ملت ایران نهفته است بتواند شایسته براى رهروى در راه تمدن بزرگ ملت ایران باشد. تشكر می‌كنم. (نمایندگان: احسنت)

(مشروح مذاكرات مجلس ملى/  دوره‏24 /  جلسه: 71 / ص : 72 )

در مشروح جلسات مجالس ملّی و اسلامی، بارها و هربار بنا به وجود مشکل و یا مسئله‌ و مناسبتی، نام بندردیلم بر زبان نمایندگان جاری شده است. اگر فراغ بالی و جمعیت خاطری فراهم شود، به‌تدریج برگ‌های تاریخی دیگری را از دیلم در همین وبلاگ درج خواهم کرد.